Aktuality »

29/08/2015 – 19:50 | 2 komentáre | 3 327 videní

Kapitálové životné poistenie je jednou z možností kedy je klient poisťovne poistený na riziko smrti a zároveň si vytvára finančnú rezervu do budúcnosti. Túto rezervu komerčná životná poisťovňa zhodnocuje technickou …

Čítať celý článok »
Domovská stránka » Sporenie, Životné poistenie

Sporenie na dôchodok – banka verzus poisťovňa

Pridal , 18/01/2013 – 13:372 komentáre | 4 926 videní

Sporenie na dôchodok - banka verzus poisťovňa

Často krát sa stretávate s názorom, že sporenie na dôchodok je v banke výhodnejšie ako cez životné poistenie. Každá strana sa oháňa tou svojou pravdou. Ale komu máte veriť? Ktorej strane máte dôverovať a zveriť jej vaše úspory. Ak nie ste odborníkom na investovanie, možno pomôže zdravý sedliacky rozum.

Rozhodol som sa teda zistiť pravdivé informácie priamo na pobočkách niekoľkých bánk. Všade som zašiel s tým, že si chcem bezpečne a výhodne sporiť 30€ mesačne na dôchodok minimálne 25 rokov. Chcel som vedieť aký bankový produkt mi ponúknu.

Pre banky je najvýhodnejším sporením životné poistenie

Áno, čítate správne. V každej jednej pobočke banky, ktorú som navštívil, mi ako najvýhodnejšie sporenie na dôchodok ponúkli či už kapitálové, alebo investičné životné poistenie. Životnú poisťovňu si však v banke nemôžete vybrať. Ponúknu vám len produkty tej životnej poisťovne, s ktorou má banka uzatvorenú zmluvu o spolupráci. Vysvetlil som im, že životné poistenie už mám, a že mám záujem len o niektorý z ich bankových produktov. A prišiel druhý šok!

Životným poistením získate vyššie úroky ako v banke

Druhý bod pre životné poisťovne. Uzatvorením kapitálového životného poistenia so sporením získate vyššie úroky, ako sporením prostredníctvom bankových produktov. Potvrdené samotnými bankami. Sporením v banke získate v priemere 2,3% úrok a nič viac. Aktuálna garantovaná úroková miera v životných poisťovniach je 2,5%. Ak životná poisťovňa dobre hospodári získate tým aj vy, pretože sa vám pripočíta vyšší výnos na sporení. Z dlhodobého hľadiska si tak v poisťovni prostredníctvom životného poistenia nasporíte viac.

Banka vám garantuje, že vám nič negarantuje

I keď len žartom povedané. Faktom však ostáva, že banka úrokové sadzby neustále prehodnocuje a tak vám nemôže garantovať rovnaký výnos počas celej doby sporenia. Doba, počas ktorej vám banka úrok nebude meniť, je záležitosťou konkrétneho bankového produktu. Niekde to môže byť iba niekoľko mesiacov. Pri inom produkte polrok, možno rok, alebo aj 5 či 10 rokov.

Predčasným zrušením zmluvy vám banka nevyplatí výnosy

Napríklad si v banke zvolíte pre vaše sporenie produkt s viazanosťou 5 rokov. Po štyroch rokoch sa rozhodnete pre zrušenie zmluvy a výber peňazí. Banka vám okrem storno poplatku, odpočíta aj dovtedy pripísané úroky v plnej výške. V lepšom prípade vám predsa len časť výnosov nechá, ale to záleží od zmluvných podmienok tej ktorej banky.

Samozrejme, že sú aj mnohé iné formy sporenia a investovania. Avšak to nebolo predmetom tohoto článku. Každý z vás sa môže slobodne rozhodnúť kde, ako a koľko si bude sporiť na dôchodok. Je nesporné, že z dlhodobého hľadiska je sporenie na dôchodok prostredníctvom životného poistenia jedným z najbezpečnejších foriem investovania finančných prostriedkov.

Prajem Vám život v istote.

Rastislav Mažár
odborný poradca na životné poistenie

Prečítajte si tiež:

Značky:,

2 komentáre »

 • Peter píše:

  Tolko hluposti v jednom clanku som uz davno nevidel.
  Odpoved na otazku, kde sa viac oplati sporit na dochodok je: ANI v BANKE, ANI na POISTKE!

  Ale nevyhodnejsie z toho vychadza poistka, pretoze zosrotuje vela penazi na poplatkoch.
  Banka vam garantuje ze vrati to co ste do banky vlozili (ak to negarantuje tak to je banka 2. triedy). Pri terminovanych vkladoch pri predcasnom zruseni maximalne nepripisu uroky. ale dostanete to co ste tam dali.
  Pri IZP a KZP idu prve 2 roky splatok na proviziu. Odkupna hodnota po 2 rokoch je 0 (slovom NULA) Eur. Sumu, ktoru ste tam vlozili, dostanete mozno tak po polovici az 3/4 doby sporenia. Inak iba strata.
  A potom poplatky: umorovaci poplatok, poplatok za spravu fondu, vstupny poplatok, inkasny poplatok, administrativny poplatok, zalezi od konkretneho „produktu“.

  Ale to vy ludom samozrejme nepoviete, lebo by ste prisli o provizie a ludia by zistili ze ste ich oklamali.
  Takze nekecajte tu blbosti ze „Predčasným zrušením zmluvy vám banka nevyplatí výnosy“ nahrava v prospech IZP a KZP, pretoze pri tychto „paproduktoch“ je clovek ovela viac stratovy (Najme v prvej 3/4 doby sporenia) ako pri zruseni term. vkladu a podobne.

  To iste ako robi poistovna – investovanie do podielovych fondov, mozete robit aj vy cez sporiace schemy, s vyssim dlhodobym vynosom a ovela ovela mensimi poplatkami.
  Odporucam precitat:
  http://spetko.blog.sme.sk/c/360212/kamarat-snoopy-ani-farbicka-vam-peniaze-nezarobia.html

 • Peter píše:

  Kde je moj komentar?

Napíšte komentár!

Pri komentovaní sa držte témy. Spam a nevhodné príspevky budú odstránené.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog podporuje Gravatar. Na vytvorenie vášho profilu navštívte gravatar.com.