Aktuality »

29/08/2015 – 19:50 | 2 komentáre | 3 323 videní

Kapitálové životné poistenie je jednou z možností kedy je klient poisťovne poistený na riziko smrti a zároveň si vytvára finančnú rezervu do budúcnosti. Túto rezervu komerčná životná poisťovňa zhodnocuje technickou …

Čítať celý článok »
Domovská stránka » Poradňa

Vylúčenie nároku na poistné plnenie za úraz

Pridal , 11/07/2013 – 9:374 komentáre | 5 159 videní

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Syn mal zlomeninu pravého členka v roku 2008. Životné poistenie sme mu uzatvorili až o dva roky neskôr. Tento rok bol operovaný na roztrhané väzy v pravom členku, čiže iná diagnóza ako v roku 2008. Má nárok na vyplatenie poistného plnenia, ak to nie je tá istá diagnóza ako pred uzavretím zmluvy? Pýtam sa pretože poisťovňa nárok na plnenie vylúčila z dôvodu, že už pred poistením syn utrpel úraz na tej istej časti tela. Ďakujem za odpoveď.

Erika

V prvom rade mi dovoľte vyjadriť ľútosť nad zranením vášho syna. Samozrejme platí, že životná poisťovňa vypláca poistné plnenie za poistné udalosti (úrazy, choroby, PN a pod.), ktoré nastali počas poistenia. Ak sa jedná o úplne nový úraz (novú diagnózu), ktorý nemá príčinnú súvislosť s predchádzajúcim úrazom, poisťovňa nemá dôvod neplniť – nevyplatiť peniaze, pokiaľ takéto plnenie nie je vylúčené v zmysle Všeobecných poistných podmienok a Zmluvných dojednaní poisťovne.

Každá životná poisťovňa bude príčiny úrazu prešetrovať. V prvom rade ako k úrazu došlo, či k úrazu došlo náhodne, a nie napr. precenením vlastných schopností. Poisťovňa môže tiež prešetrovať či predchádzajúca operácia pravého členka a následné liečenie nemohli mať súvislosť s týmto novým úrazom, napr. z dôvodu oslabenia členka. Podkladom pre šetrenie poisťovne sú lekárske správy, ktoré ste jej spolu s hlásením úrazu odovzdali. Po preštudovaní týchto podkladov poisťovňa rozhodne o výške plnenia alebo o jeho zamietnutí. V prípade zamietnutia plnenia máte právo sa odvolať a opakovane žiadať o prešetrenie a následné plnenie.

Mojim odporúčaním je, aby ste sa odvolali.  Vo Všeobecných zmluvných podmienkach a Zmluvných dojednania poisťovne, ktoré ste dostali spolu s poistnou zmluvou, sa neuvádza výluka poistného plnenia z dôvodu, že nový úraz sa stal na tej istej časti tela ako v roku 2008. Preto mám za to, že vo vašom prípade sa jedná o nový úraz, ktorý sa stal v čase poistenia, a poisťovňa by ho mala plniť.

Prajem Vám život v istote.

Rastislav Mažár
odborný poradca pre životné poistenie

Prečítajte si tiež:

Značky:, , , , , , , ,

4 komentáre »

 • erika píše:

  Dobrý deň, viete mi poradiť?
  Stala sa mi poistná udalosť úrazom – narazila som si rameno a tým mi boli spôsobené ťažkosti na celej ruke. Chodila som pravidelne svojej obvodnej lekárke, ktorá ma vždy odporučila ďalším špecialistom – ortopéd, chirurg, neurologička. Bola som liečená liekmi na zápal, na uvoľnenie svalov, na bolesť, brala som niečo ako antibiotiká 3-krát denne. Bola som odporučená na ,,terapiu´´, kedy som navštívila istého chiropraktika – naprávača, ktorý mi poskytol ošetrenie a odporučil mi ďalšie prípravky atď. Toto celé trvalo asi 3 mesiace, kým mi to celé ustúpilo. Poisťovňa mi však schválila nárok na poistné plnenie len prvých 15 dní. Je to správne? Ich odôvodnenie znelo v zmysle, že som bola liečená len liekmi. Trochu som tomu nepochopila, predsa keď je tam zápal alebo podobné tak sa to musí liečiť liekmi, nenamáhať a tiež som absolvovala terapiu u chiropraktika, čo už vôbec nepatrí medzi lieky. Viete mi poradiť, či viem postupovať vo svoj prospech v poisťovni?
  ďakujem veľmi pekne

 • Eva píše:

  Dobry den mam otazku mala som uraz pomliazdenie chrbtice a pomliazdenie hornej koncatiny co mi lekar stanovil dva urazy kedze som poistena tak to slo cez poistku ale poistovna mi zamietla urazy vyplatit ked som sa kontaktovala na poistovnu tak sa obratili nato ze mozem podat odvolanie co aj idem urobit moze sa poistovna vykrucat stym ze nemam nato narok dakujem

 • Dobrý deň Eva,

  každá poisťovňa sa riadi svojimi poistnými podmienkami, ktoré ste verím tomu dostala spolu s poistnou zmluvou. V poistných podmienkach sa okrem iného píše kedy má poisťovňa právo zamietnuť poistné plnenie. V liste, ktorý vám poisťovňa poslala po vašom hlásení poistnej udalosti by mal byť dôvod v zmysle ktorej časti poistných podmienok bola vaša poistná udalosť zamietnutá.

  Vždy máte právo, ak nie ste s poistným plnením spokojná podať odvolanie, alebo ak chcete žiadosť o znovu prešetrenie poistnej udalosti a poistného plnenia. V odvolaní by ste mali poukázať na konkrétne skutočnosti, na základe ktorých sa poistného plnenia dožadujete.

  Ak i napriek všetkému poisťovňa váš nárok neuzná máte možnosť podať žiadosť o prešetrenie celého postupu Národnú banku Slovenska (NBS), ktorá je dozorujúcim orgánom pre komerčné poisťovne. Až potom prípadne na súd.

  Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, prosím napíšte mi prostredníctvom formulára alebo mailovej adresy uvedenej v záložke „kontakt“.

 • Ing.Zuzana Medová píše:

  Dobrý večer !
  Prosím Vás,chcela by som Vás požiadať o odbornú radu
  ohľadne životného poistenia a trvalých následkov ako odškodnenie od poisťovne /konkrétne Aegon/.Životným poistením,pripoistením trvalých následkov úrazu a bežných úrazov s progresívným plnením následkom úrazu vznikol nárok na poistné plnenie s tým,že nárok na poistné plnenie z pripoistenia trvalých následkov úrazu bol zamietnutý z dôvodu neustáleného,stabilizovaného zdravotného stavu.Poistenie bolo majetkom zamestnávateľa,kt.uvedené poistenie platil,medzičasom
  poistenie pre zamestnancov zrušil,30.09.2015,kedy mi bolo poisťovňou vyplatené poistné plnenie s tým,že trvalé následky mám čerpať až po roku od poslednej diagnózy. Mám nárok žiadať si o trvalé následky od poisťovne dodatočne,nakoľko poverená zamestnankyňa neinformovala o uvedených skutočnostiach,ani uvedenú zmluvu nevlastním,je majetkom zamestnávateľa.Vzhľadom k tomu,že trvalé následky boli známe už po roku od úrazu.Medzičasom došlo však k ďalšej vzniknutej diagnóze,kt.neovplyvnila trvalé následky po úraze.Prvá diagóza -jednalo sa o zlomeninu predkolenia-píštale,
  jej následokov a druhá diagnóza bola osteomyelitíta ,následkom zápalu.Poisťovňa sa odvoláva na neustálený zdravotný stav,podľa lek.správ je plánovaná totálna endoprotéza kolen.kĺbu,násled-kom artrózy,ktorá môže trvať niekoľko rokov,kým sa vyvinie,možno až za 3 – 5 rokov.Chcem podať odvolanie voči zamietnutiu,nakoľko po roku už trvalé následky
  sú zmáne i napriek tomu,že došlo k zrušeniu poistenia a nabehla uvedená druhá diagnóza,na kt.sa poiťovňa odvoláva.Považujem to za nesprávny postup,nakoľko sa mala posudzovať hlavná diagnóza.
  Za odborné stanovisko k danému problému Vám vopred ďakujem !
  S pozdravom Ing.Zuzana Medová

Napíšte komentár!

Pri komentovaní sa držte témy. Spam a nevhodné príspevky budú odstránené.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog podporuje Gravatar. Na vytvorenie vášho profilu navštívte gravatar.com.