Aktuality »

29/08/2015 – 19:50 | 2 komentáre | 3 327 videní

Kapitálové životné poistenie je jednou z možností kedy je klient poisťovne poistený na riziko smrti a zároveň si vytvára finančnú rezervu do budúcnosti. Túto rezervu komerčná životná poisťovňa zhodnocuje technickou …

Čítať celý článok »
Domovská stránka » Poradňa, Životné poistenie

Poistná udalosť dožitie v životnom poistení

Pridal , 03/03/2014 – 11:47Žiadny komentár | 1 689 videní

Poistná udalosť dožitie v životnom poistení

Životné poistenie má niekoľko poistných udalostí, na základe ktorých vzniká poisťovni povinnosť vyplácať peniaze alebo poskytnúť služby (poistné plnenie). Samozrejme výška a rozsah poistného plnenia závisí od toho čo máte v poistnej zmluve dohodnuté. Prvým predpokladom na získanie poistného plnenia od poisťovne je, že poistná udalosť musí vzniknúť v čase trvania poistenia.

Dožitie

Dožitie je poistnou udalosťou keď sa poistený dožije konca poistnej doby, ktorá bola v poistnej zmluve dohodnutá. Inak povedané keď sa riadne skončí poistná zmluva a poistená osoba žije. Dožitie môže nastať jedine pri kapitálovom životnom poistení alebo pri investičnom životnom poistení. Teda len v poisteniach kde sa aj šetria alebo investujú vaše peniaze.

V kapitálovom životnom poistení sa pri dožití vypláca poistná suma, ktorá bola dohodnutá v poistnej zmluve. K tejto sume vám poisťovňa vyplatí aj prípadné podiely na prebytku, teda zisk poisťovne pri investovaní vašich peňazí na finančnom trhu. V investičnom životnom poistení sa pri dožití vypláca aktuálna hodnota účtu. Hodnota účtu závisí od stavu svetovej ekonomiky. Ak sa ekonomike darí máte na účte vyššiu hodnotu. Ak sa ekonomike nedarí hodnota účtu môže byť nižšia.

Asi dve až tri mesiace pred riadnym ukončením vašej poistnej zmluvy vás poisťovňa vyzve, aby sa s vami dohodla či chcete poslať peniaze domov, alebo zaslať na bankový účet. Stačí vám občiansky preukaz, na základe ktorého si poisťovňa overí vašu totožnosť. Vypíšete žiadosť o výplatu peňazí a najneskôr do 14 dní od ukončenia zmluvy vám poisťovňa pošle peniaze.

Prajem Vám život v istote.

Rastislav Mažár
odborný poradca na poistenie

Prečítajte si tiež:

Značky:, , , ,

Napíšte komentár!

Pri komentovaní sa držte témy. Spam a nevhodné príspevky budú odstránené.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog podporuje Gravatar. Na vytvorenie vášho profilu navštívte gravatar.com.