Nenechajte sa oklamať a spoznajte odborníka

Nenechajte sa oklamať a spoznajte odborníka
Ilustračný obrázok

Často sa stretávam s prosbami o pomoc v situáciach, ktoré by nemuseli nastať, ak by sa ľudia stretávali s poradcami, ktorí chcú pomôcť a nie s obchodníkmi, ktorí chcú len zarobiť. Rozhodol som sa napísať sedem vlastností, ktoré má mať odborník na poistenie.

Ako teda spoznať poradcu – odborníka na poistenie?

1) Veľa sa pýta a zaujíma sa o vás

Jedným z predpokladov, aby vám mohol poisťovací poradca dobre poradiť je, že má mať o vás čo najviac informácií. Aby tieto informácie získal je nevyhnutné, aby sa na ne pýtal. Až potom môže pre vás pripraviť jedinečné riešenie, ktoré bude zodpovedať vašim potrebám.

Ak sa stretnete s poisťovákom, ktorý sa takmer vôbec nepýta je viac než isté, že ste sa stretli s obchodníkom a nie poradcom. Väčšina takýchto obchodníkov chrlí množstvá zmlúv, ktoré sú takmer rovnaké, ako keby cez „kopirák“.

Poisťovák, ktorý sa takmer nič nepýta je nie je poradca ale obchodník

2) Ukazuje vám možnosti, spôsoby, riešenia

Odborný poradca po tom čo si vás vypočul pripraví pre vás minimálne jedno riešenie, ktoré vypracuje na základe vašich potrieb. Spoločne s vami krok za krokom prejde celé riešenie a overuje si, či vám takéto riešenie vyhovuje, či je presne tým čo potrebujete. Ak predsa len nie je niečo presne podľa vašich predstáv odborník na poistenie vám ukáže aj iné možnosti, spôsoby.

Väčšina obchodníkov, ktorí nie sú odborníkmi, pozná len jedno riešenie, ktoré nekompromisne presadzuje bez ohľadu na to, čo chcete vy.

3) Uznáva aj iný pohľad, názor než ten svoj

Skutočný odborník sa neustále učí, aj za pochodu. Preto nemá problém vyjadriť súhlas (možno aj pochvalu) s poistením, ktoré už máte a zabezpečuje čiastočne, alebo úplne vaše potreby. Nesnaží sa vás presvedčiť, že jediné riešenie vašich potrieb je to, ktoré vám pripraví on sám.

Obchodník potrebuje predať a tak všetká jeho snaha smeruje k tomu, aby vás presvedčil, že jedinou možnosťou ako mať dobré poistenie je riešenie, ktoré ponúka on sám. Preto veľa argumentuje, odmieta názory iných a tlačí vás do kúpy.

4) Poskytne vám dostatok času na rozmyslenie aj na otázky

Životné poistenie je veľmi vážnym a zodpovedným rozhodnutím v živote každého z nás. Odborník na poistenie si je toho dobre vedomý a vie, že každé dôležité rozhodnutie potrebuje svoj čas. Venuje vám dostatok času na rozmyslenie, aj na vaše otázky.

Mnohí obchodníci majú takmer panický strach pustiť vás zo stretnutia bez toho aby ste podpísali zmluvu. Takéto stretnutie považujú za neúspešné a za svoje zlyhanie. Na vaše otázky odpovedajú stroho, aby ich ponuka nevyznela zle. Budú vás neustále presviedčať, že jedine ich riešenie je najlepšie pre vás.

Obchodník chce, aby ste zmluvu podpísali už na prvom stretnutí. Žiaľ, to je dôvod prečo poisťovacích poradcov väčšina ľudí veľmi nemusí.

5) Je úprimný a nič pred vami netají

Úprimnosť je veľmi vzácna vlastnosť a v obchode sa veľmi nenosí. Skutočný odborník na poistenie poukáže aj na možné výluky a na mylné výklady jednotlivých jednotlivých častí v zmluve o poistení. Pozná poistné podmienky a pomôže aj vám sa v nich orientovať. Nebráni sa zodpovedať vaše možno nemilé otázky. Skrátka je úprimný a nič pred vami netají.

Najčastejšou odpoveďou obchodníka na vaše nepríjemné otázky je „toho sa nemusíte obávať“. Pôsobí až podozrivo sebaisto a väčšinu tvrdení nedokáže hodnoverne podložiť.

Dôveryhodný poradca vie svoje tvrdenia aj náležite podložiť

6) Neohovára ostatných obchodníkov, či konkurenciu

Ak niekto ohovára a neúctivo sa vyjadruje o iných, ako sa potom bude vyjadrovať o vás? Ohováranie je vlastnosť ktorá sa nehodí do bežného života, nie to ešte do obchodu. Odborný poradca je úctivý a  vyjadruje sa len o skutočnostiach, ktoré je možné bežným spôsobom overiť.

Asi najbežnejšou primitívnou zbraňou obchodníkov je ohovoriť všetkých ostatných a vrhnúť tak na nich zlé svetlo, aby ste mali dojem, že jedine on je najlepší. Niektorí sú ochotní zájsť až tak ďaleko, že nezdvorilo sa vyjadrujú na adresu svojich kolegov a aj spoločnosti, ktorú zastupujú.

7) Neruší už uzatvorené zmluvy

Skutočný odborník a poradca na poistenie neruší vaše už uzatvorené poistné zmluvy pokiaľ nie sú pre vás skutočne nevýhodné. Túto skutočnosť je možné zistiť až po analýze vašich potrieb. V drvivej väčšine prípadov však je možné aj takéto zmluvy upraviť. Na svojich stránkach som už písal o tom prečo nerušiť staršie zmluvy o životnom poistení.

Bez chrbtovej kosti by som určite nazval obchodníka, ktorý je schopný zrušiť akúkoľvek zmluvu o životnom poistení, dokonca aj tú, ktorú s vami len pred niekoľkými rokmi, mesiacmi uzatvoril.

Odborník na poistenie vie, že bezmyšlienkové zrušenie staršej zmluvy o životnom poistení vás môže poškodiť.

Prajem Vám život v istote.

Rastislav Mažár 
odborný poradca

Nenechajte sa oklamať a spoznajte odborníka