Aktuality »

29/08/2015 – 19:50 | 2 komentáre | 3 327 videní

Kapitálové životné poistenie je jednou z možností kedy je klient poisťovne poistený na riziko smrti a zároveň si vytvára finančnú rezervu do budúcnosti. Túto rezervu komerčná životná poisťovňa zhodnocuje technickou …

Čítať celý článok »
Domovská stránka » Poradňa

Aké životné poistenie, pre slobodnú mamičku s dcérou a hypotékou?

Pridal , 03/02/2013 – 16:16Žiadny komentár | 3 957 videní

Som slobodná mamička s troj ročnou dcérou. Nedávno som si podala žiadosť o úver na byt. Pracovníčka v banke mi povedala, že je dobré aby som sa u nich poistila pre prípad, keď nebudem môcť platiť úver. Hovorila o smrti, chorobe a nezamestnanosti. Poraďte mi, ako sa najlepšie poistiť?

Miri

Pracovníčka v banke vám v zásade neradila zle. Toto sú tri najhlavnejšie dôvody, kedy by ste nemusela vedieť splácať hypotéku. Ak sa len pripostíte k úveru na tieto riziká znamená to v prvom rade ochranu banky pred vašou prípadnou platobnou neschopnosťou. Takéto pripoistenie nepomôže vám, ani vašej dcére. Odbremeníte sa síce o povinnosť splácať hypotéku, ale nezískate peniaze navyše na krytie vašich ostatných bežných a nevyhnutných nákladov (strava, bývanie, lieky, tel. poplatky, školné a podobne). Preto by som vám odporúčal riadne životné poistenie bez sporiacej zložky. Vaše dobré životné poistenie by mohlo vyzerať takto:

1) Poistenie výpadku príjmu pri strate zamestnania

Toto poistenie vám nahradí stratu príjmu ak prídete o zamestnanie. To znamená, že aj naďalej budete môcť platiť všetky vaše výdavky, vrátane splátky hypotéky, tak ako doteraz. Túto ochranu pre vás životná poisťovňa zabezpečí nepretržite až na dobu jedného roka.

2) Poistenie náhrady príjmu v prípade dlhodobej práceneschopnosti

Aj práceneschopnosť má výrazný vplyv na váš príjem. V prípade krátkodobej PNky to nie je problém, a nedostatok peňazí viete vykryť. Problém nastáva až pri dlhodobej práceneschopnosti, pretože sa vám dlhodobo aj na niekoľko mesiacov zníži príjem o polovicu. V takomto prípade vám poisťovňa nahradí výpadok príjmu a navyše vás môže oslobodiť aj od platenia poistného za vaše životné poistenie. Výhodou tohoto poistenia je, že si sama volíte výšku poistnej sumy, tzv. denné odškodné, v prípade práceneschopnosti. Tak napríklad pri 20€ na deň a PNke trvajúcej 3 mesiace získate od životnej poisťovne  1.520€.

3) Poistenie trvalých následkov úrazu s poistením súkromného invalidného dôchodku

Ako vám toto poistenie pomôže? V prípade ak utrpíte úraz, ktorý zanechá trvalé následky poisťovňa vám vyplatí percentá z poistnej sumy, ktorých výška zavisí od rozsahu a závažnosti úrazu. Vzhľadom na vašu situáciu by som volil poistenie trvalých následkov s progresiou a vyššou poistnou sumou. V prípade poistnej udalosti by vám z tohoto úrazového životného poistenia poisťovňa vyplatila dostatok peňazí, aby ste vedeli či už čiastočne, alebo úplne vyplatiť úver, a aby vám zostali financie aj na liečenie, prípadne rehabilitácie a pod.

Zároveň by ste od poisťovne získali súkromný invalidný dôchodok, čo znamená, že by ste nepocítili ani zníženie vášho príjmu. A navyše záväzok platiť poistné za túto vašu zmluvu o životnom poistení by na seba prevzala poisťovňa.

4) Poistenie splatenia hypotéky v prípade smrti

O tomto poistení nie je potrebné veľa rozprávať. Najdôležitejšia je výška poistnej sumy a doba, na ktorú sa toto poistenie uzatvára. Výška poistnej sumy by sa rozhodne mala rovnať výške hypotéky plus niečo navyše na zabezpečenie vašej dcéry. A poistná doba sa má rovnať dobe splácania úveru plus niekoľko rokov navyše, pre prípad, že by sa doba splácania hypotéky menila.

Pre váš prípad návrh poistného zabezpečenia by mohol byť konkrétnejší až po dôkladnej analýze vašej situácie. Podľa nej by sme vedeli presne určiť výšku poistnej sumy ako aj dĺžku trvania životného poistenia.

Prajem Vám život v istote.

Rastislav Mažár
odborný poradca na životné poistenie

Prečítajte si tiež:

Značky:, , , , , , , ,

Napíšte komentár!

Pri komentovaní sa držte témy. Spam a nevhodné príspevky budú odstránené.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog podporuje Gravatar. Na vytvorenie vášho profilu navštívte gravatar.com.