Cestovné poistenie si pribaľte na dovolenku

Cestovné poistenie si pribaľte na dovolenku
Ilustračný obrázok

Konečne je tu dlho očakávané krásne obdobie dovoleniek. Či už vyrážate za zážitkami do zahraničia, k moru, na hory, alebo ste sa rozhodli tráviť dovolenku na Slovensku, je viac než vhodné, aby ste si do kufra pribalili aj dobré cestovné poistenie. O ponuky cestovného poistenia na trhu nie je núdza. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to čo cestovným poistením môžete získať.

Čo je cestovné poistenie

Cestovné poistenie je akýsi mix zdravotného, rizikového, majetkového poistenia a poistenia zodpovednosti za škodu. Uzatvorením cestovného poistenia získate v prvom rade úhradu liečebných nákladov v štátnych (zmluvných) aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach, vrátane úhrady spoluúčasti. Základnou súčasťou cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, odškodnenie pri vzniku úrazov a trvalých následkov úrazu. Vaše cestovné poistenie si môžete doplniť o poistenie pre prípad poškodenia, zničenia a straty batožiny, vašich vecí a elektroniky. Často využívaním pripoistením k cestovnému poisteniu je poistenie storno poplatkov a zodpovednosti za škody spôsobené iným.

Na Slovensku nájdete aj cestovné poistenie, ktorým je možné pri cestovaní s vašim domácim miláčikom zabezpečiť úhradu nevyhnutných liečebných nákladov spojených s ošetrením, liečbou úrazov a ochorení zvieratka v zahraničí, ale aj prípadné škody, ktoré váš domáci miláčik spôsobí.

Prečo mať cestovné poistenie

Cestovné poistenie chráni váš finančný rozpočet v prípade vzniku nepredvídateľných udalostí. Tými najčastejšími udalosťami sú tráviace a žalúdočné problémy, reakcie na slnko a akútne zubné ošetrenia. Náklady na liečenie sa v týchto prípadoch pohybujú na úrovni niekoľkých stoviek eur. Pri komplikovanejších úrazoch, ktoré môžu byť spojené s hospitalizáciou a prípadnou operáciou, sa liečenie v zahraničí môže vyšplhať aj na niekoľko desiatok tisíc eur. Allianz – Slovenská poisťovňa v roku 2012 zaznamenala poistnú udalosť kde náklady na liečenie, hospitalizáciu a následný prevoz na Slovensko sa vyšplhali až na 111.000 eur! (Zdroj: Tlačová správa Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.).

Medzi základné služby, ktoré vám v prípade potreby asistenčná služba zabezpečí je ošetrenie lekárom, zaslanie nevyhnutných liekov, výber vhodného zdravotníckeho zariadenia a zabezpečenie prevozu. Asistenčná služba odovzdáva odkazy rodine, tlmočí vaše požiadavky personálu nemocnice a poskytuje rady, ako v prípade poistnej udalosti správne postupovať. Táto služba vám vie pomôcť pri strate dokladov, ale aj ak sa niečo stane s vašim domom, či bytom tu na Slovensku.

Pripoistenie storno poplatkov a predčasného návratu vám zmierni peňažnú stratu ak nenastúpite na vopred zaplatenú dovolenku. Dokonca aj v prípadoch ak stratíte zamestnanie, nezískate potrebné vízum, zmeškáte dopravný prostriedok, či z dôvodu vydania výstrahy niektorým zo štátnych orgánov.

Ako vidno aj pri drobných komplikáciách sa vám môže vysnívaná dovolenka dosť predražiť. Práve preto je vhodné, aby ste si do kufra pribalili aj cestovné poistenie. Môže sa vám hodiť.

Prajem Vám život v istote.

Rastislav Mažár 
odborný poradca

Cestovné poistenie si pribaľte na dovolenku

2 odpovede na “Cestovné poistenie si pribaľte na dovolenku

  • 11/09/2013 at 2:24
    Permalink

    Dobrý deň, veľmi dobrý článok. Bolo by možné napísať článok na túto tému s praktickými radami, resp. ako postupovať v prípade poistnej udalosti v zahraničí? Vždy ma to desí pri každej dovolenke, neviem, čo by som mal vlastne robiť, aby nedošlo k situácií, že mi nebude vyplatená poistka…

Nie je možné pridávať komentáre.