Čo robiť, ak PN trvá dlhšie ako rok?

Čo robiť, ak PN trvá dlhšie ako rok?
Ilustratívny obrázok. Zdroj: Pexels

Dobrý deň, neviem, či mi viete poradiť. Syn je na PN už takmer rok a vybavuje si invalidný dôchodok. Má nárok pokračovať na PN, ale už neplatenú? Posudkový lekár povedal, že ho musí ešte vypísať. Znamená to, že by mu potom museli dať výpoveď a musel by sa ísť zaevidovať na úrade práce / na Sociálnu poisťovňu? Marcela

Aj keď sa otázka týka skôr oblasti sociálneho zabezpečenia, pokúsim sa na ňu čo najlepšie odpovedať.

V prípade práceneschopnosti zamestnávateľ vypláca náhradu mzdy 1. až 3. deň PN vo výške 25%, 4. až 10. deň vo výške 55% denného vymeriavacieho základu. Od 11. dňa preberá vyplácanie nemocenského Sociálna poisťovňa, a to vo výške 55 % denného základu, najviac však po dobu 52 týždňov. Do tohto obdobia sa započítava aj práceneschopnosť z predchádzajúcich 52 týždňov, ak medzi PN-kami neuplynulo viac ako 26 týždňov.

Nemocenská dávka zo Sociálnej poisťovne sa vypláca najviac 52 týždňov od začiatku práceneschopnosti.

PN môže trvať aj dlhšie. Ak vaša práceneschopnosť ďalej trvá už nemáte nárok na náhradu mzdy od zamestnávateľa, ani na nemocenské dávky od Sociálnej poisťovne. Napriek tomu pracovný pomer trvá do doby kým nedáte výpoveď vy alebo váš zamestnávateľ. Nárok na nemocenskú dávku zanikne aj priznaním invalidného dôchodku.

Ak je zrejmé, že zamestnanec už nebude môcť svoju prácu vykonávať (napr. kvôli trvalým zdravotným obmedzeniam), zamestnávateľ mu môže dať výpoveď zo zdravotných dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce. Výpoveď zo zdravotných dôvodov však musí byť podložená lekárskym posudkom o dlhodobej strate spôsobilosti vykonávať prácu. V takom prípade by mal zamestnanec nárok na výpovednú lehotu aj odstupné.

Zamestnávateľ svojho zamestnanca nemusí automaticky prepustiť, no ak nebude schopný ďalej vykonávať svoju prácu kvôli zdravotným obmedzeniam, môže tak urobiť.

Zamestnávateľ vás môže po ukončení PN preradiť aj na inú prácu, ak ste vzhľadom na zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratili spôsobilosť naďalej vykonávať svoju doterajšiu prácu.

Ak nechcete ostať bez príjmu až do priznania invalidného dôchodku, môžete dať výpoveď v práci a požiadať o dávky v nezamestnanosti alebo dávky v hmotnej núdzi, ak splníte požadované podmienky.

Ak máte aj poistenie práceneschopnosti (poistenie ušlého zárobku), ktoré býva súčasťou životného poistenia, môžete dostávať denné odškodné aj 500, 600 či viac dní. Záleží to od poistných podmienok konkrétnej poisťovne.

Priznaním invalidity by ste mohli získať peniaze aj z poistenia invalidity, ak takéto poistenie máte uzatvorené. Poisťovne však rozlišujú plnenie podľa stupňa invalidity nad 40% a nad 70%.

V takýchto prípadoch určite pomôže komerčné poistenie práceneschopnosti, invalidity a prípadne aj oslobodenia od platenia poistného v prípade hendikepu alebo invalidity.

Pre istotu môžete kontaktovať aj Sociálnu poisťovňu alebo právnika so špecializáciou na pracovné právo, najmä ak ide o dlhodobejšiu alebo komplikovanejšiu situáciu.

Prajem vám pekný deň a život v istote. 👍

Čo robiť, ak PN trvá dlhšie ako rok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *