
Často počúvam, aj od samotných finančných poradcov, že oprávnenú osobu určuje poistený. Nie je to však pravda! Oprávnenú osobu môže určiť len poistník, teda ten, kto s poisťovňou uzavrel poistnú zmluvu.
Poistník určuje oprávnenú osobu a môže ju kedykoľvek zmeniť. Ak však nie je zároveň aj poisteným, oprávnenú osobu môže zmeniť len so súhlasom poisteného.
Takto to je definované v § 817 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
Oprávnenú osobu môže určiť len poistník!
Ak manžel uzavrie životné poistenie a jeho manželka bude poistená, len manžel môže zmeniť oprávnenú osobu, potrebuje však súhlas manželky. Súhlas nemusí mať vtedy, ak by bol na zmluve poistníkom a zároveň aj poisteným.
Oprávnenú osobu je možné určiť menom alebo vzťahom. Odporúčam oprávnenú osobu vždy určiť menom a rodným číslom. Takto budete mať istotu, že v prípade smrti poistenej osoby peniaze dostane presne tá osoba, ktorú ste určili.
Na poistnej zmluve sa okrem oprávnenej osoby musí uviesť aj výška podielu z poistného plnenia, ktorý má byť oprávnenej osobe vyplatený. Bez ohľadu na to, či je na zmluve určená jedna oprávnená osoba alebo je ich viac, súčet všetkých podielov musí byť rovný 100 %. Nesmie byť nižší ani vyšší!
PRÍKLAD:
- Ak je v poistnej zmluve určená len jedna oprávnená osoba, zápis bude takýto:
I. oprávnená osoba – Beáta Pirôžková, rodné číslo 685304/2345, podiel 100 %
- Ak by na poistnej zmluve bolo viacero oprávnených osôb, zápis bude vyzerať takto:
I. oprávnená osoba – Beáta Pirôžková, rodné číslo 685304/2345, podiel 40 %
II. oprávnená osoba – Ján Huštáty, rodné číslo 840723/3456, podiel 60 %
Prajem vám pekný deň a život v istote. 👍