„Bol som poškodený pri dopravnej nehode. Musím to hlásiť aj svojej poisťovni?“
V prvom rade by mal vinník nahlásil škodu svojej poisťovni v zákonom danej lehote do 15 dní, ak sa stala na Slovensku, a do 30 dní, ak k nehode došlo v zahraničí. Ak tak neurobí, hrozia mu sankcie, prípadne môže poisťovňa vymáhať celú škodu priamo od neho. Pre vás by to mohlo znamenať komplikácie pri uplatnení nároku na poistné plnenie.
Ak nemáte havarijné poistenie
Ak nemáte havarijné poistenie vozidla môžete si škodu uplatniť v poisťovni vinníka, ktorej oznámite, že si u nej uplatňujete nárok na náhradu škody. Môžete tak urobiť osobne, telefonicky, e-mailom alebo online. Niektoré poisťovne po nahlásení škody vinníkom zvyknú poškodeného sami vyzvať k tomu, aby sa vyjadril, či si bude škodu nárokovať u nich alebo cez havarijné poistenie vo svojej poisťovni.
Ak máte havarijné poistenie
Ak máte havarijné poistenie môžete si škodu nechať preplatiť buď poisťovňou vinníka z jeho PZP, alebo vašou poisťovňou z havarijného poistenia. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, poistnú udalosť hlásite svojej poisťovni. Vaša poisťovňa vám škodu preplatí a následne si ju bude cez regresné konanie vymáhať od poisťovne vinníka alebo priamo od neho.
Pri havarijnom poistení však treba počítať so spoluúčasťou, pričom časť opravy si budete musieť zaplatiť sami.
Prajem vám pekný deň a život v istote.
Ilustračný obrázok: Pixabay